Yeni Girişimler: “Start-Up Nedir?”

Startup, hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isimdir. İlk defa İngilizce’de kullanılan Startup kelimesinin Türkçe içerisinde herhangi bir tam karşılığı bulunmuyor. Yine de Startup kelimesi denildiğinde birçok kişinin ilk aklına gelen tanım “yeni girişim” tanımı oluyor.

Warby Parker’ın kurucularından ve ortak CEO’su olan Neil Blumenthal;

“Bir başlangıç, çözümün açık olmadığı bir sorunu çözmek için çalışan bir şirkettir ve başarı garanti edilmez” diyor.

Yani Startup projeleri her zaman başarı getirecek ya da büyük bir şirket olabilecek anlamına gelmiyor.

İlk olarak ABD’nin Silikon Vadisi içerisinden yayılmaya başlayan Startup akımı üretmeye yönelik bir halk oluşturmak ve teşvik etmek için son derece önemlidir. Bunun ülkenin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu kavrayan gelişmiş ülkeler bu tür Startup projelerini normal şirket yerine C-Crop şirket statüsünde ele almaktadır.

Bu statüdeki şirketlerin yasalarla destekli olarak resmi işlemleri kolaylaştırılırken bir de teşvik etmeye amaçlı olarak vergi muafiyeti veya indirimi gibi gelişmiş teşvikler sunulmaktadır. Ülkemizde ise maalesef Startup tipinde şirket statüsü bulunmamaktadır.

Startup’lara bakarken sorulması gereken ilk soru şu: “Her girişim bir ‘yeni girişim’ midir?” Yeni bir cafe, kitapçı ya da restoran açmak ya da herhangi bir işletme kurmak, startup başlığı altında değerlendirilebilir mi? Hayır. Startup’ın tanımı konusunda çok da aynı fikirde olmayan uzmanlarımız, en azından bu konuda hemfikir. Bir işletmenin startup sayılabilmesi için sahip olması gereken özelliklerin başında, “büyüme yeteneği” geliyor.

Bir şirketin gerçekten büyümesi için gerekli olan şeyleri de ikiye ayrılır, bu noktada startupların büyüme yetenekleri vardır, dendiğinde ne kastetiğimi ve mahallenizdeki rent a car’la Uber’in neden farklı şekilde nitelendirdiğini anlatalım. “Bir şirketin gerçekten büyümesi için;

1.Çok fazla insanın isteyeceği bir şey üretmesi ve

2.Bu insanlara ulaşarak hizmet sunması gerekir.

Berberler, ilk maddede oldukça iyilerdir. Neredeyse herkes saç kesimine ihtiyaç duyar. Berberler ve diğer perakende satış mağazaları için problem ise sonuncu madde. Birçok şirket maddelerden sadece birini seçer, başarılı startup’ların öne çıkan özellikleri ise iki maddeye de uygun hareket etmeleridir.”

Uber nedir ne iş yapar ?

Bir Start-Up projesi olan 2009 yılında San Francisco’dan ortaya çıkan Uber, kullanıcılarına özel sürücülerle özel araç hizmeti sunuyor. Uygulamanın arkasında ise Google var ve Uber, Google Maps üzerinden çalışıyor. Tüm büyük akıllı telefon platformlarında da bulunuyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarından bulundukları noktaya göre özel taksiler çağırabiliyorlar. Sürücünün kim olduğunu görüp, aracın gelişini de takip edebiliyorlar.

Aynı sistem ülkemizde de ilk olarak BiTaksi ile gelmiş olsa da, Uber de şimdilik yalnızca İstanbul’da olmak kaydıyla hizmetine devam ediyor. Yine de Uber’i taksilerden ayıran önemli faktörler bulunuyor.

Uber’in ücretleri, yine bir taksi gibi başlangıç ve bitiş noktaları ile yolculuk süresine ve araçların çeşitlerine göre değişiyor. Kullanıcı, daha yolculuğu başlamadan fiyatın ne olacağını görüyor. Yine uygulama üzerinden kredi kartıyla ödeme imkanı sunan Uber sayesinde kullanıcı yanında para taşıma zorunluluğundan da kurtuluyor.

Ek olarak, bir diğer Uber kullanıcısıyla aynı zamanda, aynı yolculuğu yapacak olduğunuzda hem yolu hem de ücreti paylaşma imkanınız oluyor.

Uber, şu an için 53 ülkede hizmet veriyor. Türkiye’de belirttiğimiz gibi yalnızca İstanbul’da kullanıllıyor.

Peki ülkemizde bu tarz fikirlere destek veren kuruluşlar var mı?

Tabiki bu tarz fikirlere destek veren bir kuruluş var; TUBİTAK BiGG girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesi için büyük destek veriyor.

BiGG ; Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır.

Bu yazımda sizlere Start-up nedir ve buna destek veren kuruluşlar nelerdir anlatmaya çalıştım. Her konuda sorularınız için bana iakbulut@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.

Kaynakça;

https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1512-teknogirisim-sermayesi-destegi-programi-bigg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons