Geleceğin Ulaşım Aracı: Hyperloop

Merhaba arkadaşlar, Bugün sizlere ulaşımda çığır açacak bir projenin gelişiminden bahsedeceğim. Projenin adı Hyperloop, Elon Musk bir hayalle başladığı bu projede şu an 2. Denemelerinde olumlu sonuçlara ulaşmıştır. Hadi gelin ayrıntılara göz atalım. Keyifli okumalar.

Hyperloop, şehir içi ve şehir dışı taşımacılık için tüp tabanlı bir ulaşım sistemidir. Ulaşım sorununa çözüm getiren yüksek hızlı hyperloop yaklaşık olarak 1 mil(1 609,344 m)uzunluğunda. İki lokasyon arasında gelip giden büyük tüplerden oluşan yüksek hızlı ulaşım sistemi. Bu sistemde yolculuk büyük tüplerin içinde havada yüzen, hava yastığıyla çevrili olan podlarla sağlanacaktır. Kapsüllerden oluşacak olan bu sistemde kapsüllerin her birinin ağırlığı 3 ton dur.

Elon Musk hyperloop un başarılı bir şekilde hayata geçirmenin 7-10 yıl içinde tamamlanabileceğini iddia etmektedir. Bu sistemin maliyetinin 6 milyar dolar olacağı düşünülmektedir. Yolcular içinse kişi başı 20$ olması planlanmaktadır.

Hyperloop, size yere değmeyen ve tüpün bir miktar havası alındığı için sürtünmesiz ortamda büyük hızlara ulaşabilen bir kapsül içinde seyahat etmenize olanak sağlıyor. Saatte 1200 km hıza ulaşabilen bu kapsüller sayesinde Los Angeles ile San Francisco arası 30 dakikaya kadar iniyor. Bu iki şehir arasındaki mesafe uçakla bile 1 saat 15 dakika sürerken “30 dakika” gerçekten çok iyi bir süre.

LA ile SF arası yolculuk yarım saate düşecekse kaba bir hesapla San Francisco ile New York arası, yani koskoca ABD’nin bir ucundan bir ucuna yolculuğun yaklaşık 2,5 saat süreceğini söyleyebiliriz. Hyperloop’un enerjisini güneşten alması çevreci olmasıyla birlikte insanların ulaşıma daha az para ödemesine olanak sağlıyor. “Uçak kadar hızlı, tren kadar ucuz” sloganıyla lanse edilen projeye güven üst seviyede.

Projenin gelişimine bakacak olursak;

İlk aşama: Hyperloop One‘ın, tam ölçekli testlerini 12 Mayıs itibariyle başarıyla geçtiğini, şirket yaptığı resmi açıklamayla duyurdu. Hyperloop One’da şirketin Nevada’da bulunan test ortamında, Magnetic Levitation adı verilen teknik kullanılıyor ve bu teknik, manyetik alan kullanarak, aracın sürtünme kat sayısını azaltıyor ve normalden çok daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalarda Hyperloop One’ın saatteki hızının 112 km’yi aştığı belirtildi. (https://webrazzi.com/2017/07/13/hyperloop-one-test/),

İkinci aşama: Hyperloop One, bir hayalin gerçeğe dönüşmesi yolunda önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Nevada’da yapılan tam ölçekli 2. aşama testlerini de başarıyla geçen Hyperloop One’ın ilk parçası XP-1 bu testler sırasında 310 km/s hızına ulaşarak kendi rekorunu kırdı. (https://webrazzi.com/2017/08/03/hyperloop-one-2-asama-testlerinde-hiz-rekoru-kirdi/)

Hyperloop hakkında gelişmeleri bende merakla bekliyorum ve ne olacağı hakkında insan fikir bile beyan edemiyor fakat Hyperloop, Uçak‘dan hızlı olması durumunda yıkıcı bir inovasyon ile uçağın yerini alacaktır, bu uçak firmalarını bir hayli rahatsız edecektir böyle bir şey olacakmı merak konusu olurken projenin devamını merakla bekliyor olacağım.

Bir başka yazımda görüşmek üzere, Sağlıcakla kalın.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons